2016 SLC Winners

Congratulations to the following chapters, individuals, and teams for placing in the top spots at the 2016 State Leadership Conference. The winners below are eligible to compete at the National Leadership Conference if there is a national component.

GOOD NEIGHBOR
Newton South

CHAPTER CHALLENGE
Super Sweeps — Milton

MARKET SHARE
Newton South

LARGEST LOCAL CHAPTER
Newton North & Newton South (tie)

MEMBERSHIP ACHIEVEMENT
AMSA, Belmont, Milton, Minnechaug, Newton South, Westborough, Westfield Technical Academy

CONNECT 10
AMSA, Milton, Newton South

BUSINESS ACHIEVEMENT AWARDS
Benjamin Anderson-Krim — Newton South (Future & Business levels)
Nick Komarovsky — Newton South (Future level)
Ayush Upneja — Newton South (Future & Business levels)
Eu Ro Wang — Newton South (Future & Business levels)
Nikolas Lazar — Newton South (Leader level)

COMMUNITY SERVICE AWARDS
Jarrett Shapiro — Newton South (Service level)

LIFESMARTS
James Tran, Peyton Carvalho — Milton

HOLLIS & KITTY GUY GOAL SEAL AWARD OF MERIT
Milton, Newton South

OUTSTANDING LOCAL CHAPTER/CHAPTER OF THE YEAR
Newton South

ACCOUNTING 1*
4: Hannah Massoni — Westfield Technical Academy
6: Thomas Garrison — Newton South
9: Nina Kirpicheva — Westfield Technical Academy

ACCOUNTING 2*
1: Calvin Luong — Milton
2: Inna Anipko — Westfield Technical Academy
3: Gemma Skidmore, — Westborough
5: Rose Labadini — Newton North

BANKING & FINANCIAL SYSTEMS
1: Charlie Lane, Rohan Shah, Anurudh Silam — AMSA
2: Benjamin Anderson-Krim, Nikolas Lazar, James Rao — Newton South
3: Bhavik Nagda, Janak Shah, Rhea Dudani — Newton South
4: Ronak Shah, Shikhar Sinha, Milind Sundaram — Acton Boxborough

BUSINESS CALCULATIONS
1: Aditya Hoque — AMSA
2: Shiva Mudide — Acton Boxborough
3: Janak Shah — Newton South
4: Anshul Joshi — Acton Boxborough

BUSINESS COMMUNICATION
1: Anshul Joshi — Acton Boxborough
2: Brandon Musto — Milton
3: Hannah Phan — Newton South
4: Inna Anipko — Westfield Technical Academy

BUSINESS LAW
1: Ayush Upneja — Newton South
2: Luna Zhang — Newton North
3: Jia Zhang — Belmont
4: Madeline Reilly — Newton North

COMPUTER PROBLEM SOLVING
1: Andrew Fu — Newton South
2: Simon Chasalow — Newton North
3: Nabeel Eledroos — AMSA

ECONOMICS
1: Ethan Xu — Newton South
2: Harry Kong — Milton
3: Benjamin Anderson-Krim — Newton South
4: Milind Sundaram — Acton Boxborough

ENTREPRENEURSHIP
1: Charlie Lane, Rohan Shah, Anurudh Silam — AMSA
2: Connor Flint, Matteo Greenberg, Ernesto Perez — Newton North
3: Troy Manditch, Andrew Fu — Newton South
4: Aliya Bloom, Luther Evans, Henry Johnson — Newton North

GLOBAL BUSINESS
1: Andy Arcieri, Tim Walsh — Milton
2: Mitsu Ohta, Louis Plottel — Newton South
3: Zarius Dubash, Shivam Patel, Abigail Sprague — AMSA
4: Nicholas Komarovsky, Timmy Leong, Simon Steele — Newton South

HOSPITALITY MANAGEMENT
1: Zarius Dubash, Jacob Schuler, Abigail Sprague — AMSA
2: Christopher Breemen, Marcin Knara, Rohan Shah — AMSA
3: Lea Inhaber-Courchesne, Philippa Skidmore — Westborough
4: Nicholas Komarovsky, Timmy Leong, Bhavik Nagda — Newton South

INSURANCE & RISK MANAGEMENT
1: Jamie Monteleone — Acton Boxborough
2: Tanuj Gupta — AMSA
3: Nicholas Komarovsky — Newton South
4: Amanda Lynch — Westfield Technical Academy

INTRODUCTION TO BUSINESS
1: Eric Abeles — Westborough
2: Anshul Joshi — Acton Boxborough
3: Eric Zhang — Newton North
4: Connor Flint — Newton North

MANAGEMENT DECISION MAKING
1: Aditya Hoque, Nisha Pillai, Julia Sloan — AMSA
2: Logan Snow, Finn Parker, Drew Rubin — AMSA
3: Mitsu Ohta, Louis Plottel — Newton South
4: Kayla Chang, Ayush Upneja, Carol Zhang — Newton South

MARKETING
1: Bhavik Nagda, James Rao, Ethan Xu — Newton South
2: Brandon Musto, Andy Arcieri — Milton
3: Nikolas Lazar, Troy Manditch, Simon Steele — Newton South
4: Shiva Mudide, Andrew Tsakiris, Milind Sundaram — AMSA

PERSONAL FINANCE
1: Nate Conway — Minnechaug
2: Isabella Sumner — Newton North
3: Nikolas Lazar — Newton South
4: Tiffany Luong — Newton North

PUBLIC SPEAKING 1*
1: Ben Timbers — Newton South
2: Jia Zhang — Belmont
5: Mike Ryter — Newton South

PUBLIC SPEAKING 2*
3: Rhea Dudani — Newton South
4: Nick Zhang — Newton North
5: Leonardo Ferreira — AMSA

PUBLICATION DESIGN
1: Harry Kong — Milton
2: Veronica Solokhina, Anthony Merenkov — Westfield Technical Academy
3: Colin Keally, Brandon Musto — Milton
4: Kat Okhrimenki, Margaryta Mkrtchian — Westfield Technical Academy

SECURITIES & INVESTMENTS
1: Benjamin Anderson-Krim — Newton South
2: Ethan Heimlich — Newton North
3: Craig Engert — Acton Boxborough
4: Harif Harianawala — Acton Boxborough

SOCIAL MEDIA CAMPAIGN
1: Harry Kong — Milton
2: Anastasia Kadiyala, Jacqueline Lee — Newton South
3: Katie Mullane, Abby McGinn — Westborough
4: Holly Chin, Elizabeth D'Agostino, Yael Soran — Newton North High School

SPORTS & ENTERTAINMENT MANAGEMENT
1: Max Plottel, David Hu, Mike Ryter — Newton South
2: Peyton Carvalho, Chris Caputo — Milton
3: Aditya Hoque, Andrew Opio, Aryan Singh — AMSA
4: Brian Bennett, Tim Walsh — Milton

FUTURE BUSINESS LEADER
Thomas Garrison — Newton South

WHO’S WHO IN FBLA
Nikolas Lazar — Newton South

OUTSTANDING LOCAL ADVISER
Mr. AJ Melanson — Milton

* = events were combined at SLC, but are separated at NLC. Winners are broken up by grade (9 & 10 in event 1, 11 & 12 in event 2) for NLC eligibility, with overall place from SLC noted.