2017 SLC Winners

Congratulations to the following chapters, individuals, and teams for placing in the top spots at the 2017 State Leadership Conference. The winners below are eligible to compete at the National Leadership Conference this summer in Anaheim, California.

Accounting

  • 1st: Jasmine Brooks, Westfield Technical Academy
  • 2nd: Bhavik Nagda, Newton South High School
  • 3rd: Gemma Skidmore, Westborough High School
  • 4th: Inna Anipko, Westfield Technical Academy

Advertising

  • 1st: Lee Ding, Newton South High School
  • 2nd: Gabi Marcus, Natick High School
  • 3rd: Nick Santos, Minnechaug Regional High School
  • 4th: Lilli Cormack, Milton High School

Banking & Financial Systems

  • Ben Fisher, Nicholas Komarovsky, Timmy Leong, Newton South High School
  • Louis Plottel, Max Plottel, Newton South High School
  • 3rd: Thomas Garrison, Victor Lau, Newton South High School

Business Calculations

  • 1st: Evan Lipchin, Newton North High School
  • 2nd: Kayla Chang, Newton South High School
  • 3rd: Jessica Zhang, Middlesex School
  • 4th: Egbert Zuo, Pope Francis High School

Business Communication

  • 1st: Yunzhuo Hao, Bancroft School
  • 2nd: Hannah Phan, Newton South High School
  • 3rd: Hannah Massoni, Westfield Technical Academy
  • 4th: Carly Sleboda, Minnechaug Regional High School

Business Law

  • 1st: Jia Zhang, Belmont High School
  • 2nd: Lee Ding, Newton South High School
  • 3rd: Daniila Shtyba, Westfield Technical Academy
  • 4th: Anika Bajpai, Natick High School

Computer Problem Solving

  • 1st: Ewen Wang, Belmont High School
  • 2nd: Simon Chasalow, Newton North High School
  • 3rd: Jerry Teng, Westborough High School
  • 4th: Jayesh Ramana, Newton South High School

Digital Video Production

  • 1st: Abby McGinn, Katie Mullane, Westborough High School

Economics

  • 1st: Varun Mann, Newton South High School
  • 2nd: Domenic Jancaterino, Milton High School
  • 3rd: Peyton Carvalho, Milton High School
  • 4th: Nuasheen Chowdhury, Milton High School

Entrepreneurship

  • Faizan Sayeed, Sepehr Sokhanvar, Belmont High School
  • Yagev Levi, Jack Whalen, Eric Zhang, Newton North High School
  • Bhavik Nagda, Rhea Dudani, Newton South High School
  • Troy Manditch, Ilan Rotberg, Margot Amouyal, Newton South High School

Global Business

  • Benjamin Anderson-Krim, Max Plottel, Eu Ro Wang, Newton South High School
  • Aryaman Joshi, Janak Shah, Jessica Zhang, Middlesex School
  • Anika Bajpai, Michaela Faris, Alexeya O'Brien, Natick High School
  • Jacqueline Lee, Yifan Xu, Carol Zhang, Newton South High School

Hospitality Management

  • Nuasheen Chowdhury, Ornella Ebongue, Domenic Jancaterino, Milton High School
  • Ben Fisher, James Rao, Newton South High School
  • Greg Baron, Steven Campbell, Josh Davis, Newton North High School

Insurance and Risk Management

  • 1st: Nikolas Lazar, Newton South High School
  • 2nd: Alison Boudreau, Minnechaug Regional High School
  • 3rd: Jack Ma, Northfield Mount Hermon School
  • 4th: Emily Xu, Acton-Boxborough Regional High School

Introduction to Business

  • 1st: Jessica Zhang, Middlesex School
  • 2nd: Sam Meiselman, Newton North High School
  • 3rd: Joe Huang, Newton North High School
  • 4th: Ashley Wang, Newton North High School

Job Interview

  • Results not yet available due to judge rating sheets. Check back soon.

Journalism

  • 1st: Lee Ding, Newton South High School
  • 2nd: Jacqueline Lee, Newton South High School
  • 3rd: Timmy Leong, Newton South High School
  • 4th: Isabela Ferraro, Minnechaug Regional High School

Management Decision Making

  • Benjamin Anderson-Krim, Hannah Phan, Eu Ro Wang, Newton South High School
  • Bhavik Nagda, James Rao, Yifan Xu, Newton South High School
  • Kayla Chang, Jacqueline Lee, Carol Zhang, Newton South High School
  • Jonathan Cao, Janak Shah, Charles Wang, Middlesex School

Marketing

  • Carmen McAuliffe, Chloe O'Neil, Lily Winton, Newton North High School
  • Kashish Arora, Angie Leigh, Natick High School
  • Yunzhuo Hao, Keer Liang, Kaya Dorogi, Bancroft School
  • Matteo Greenberg, Henry Johnson, Sam Meiselman, Newton North High School

Organizational Leadership

  • 1st: Thomas Garrison, Newton South High School
  • 2nd: Hannah Phan, Newton South High School
  • 3rd: Sarah Friedlander, Natick High School
  • 4th: Kaya Dorogi, Bancroft School

Personal Finance

  • 1st: Arif Harianawala, Acton-Boxborough Regional High School
  • 2nd: Nathaniel Conway, Minnechaug Regional High School
  • 3rd: Andrey Agapov, Greenfield High School
  • 4th: Benji Canton, Newton South High School

Public Speaking

  • Results not yet available due to judge rating sheets. Check back soon.

Publication Design

  • Results not yet available due to judge rating sheets. Check back soon.

Social Media Campaign

  • 1st: Abby McGinn, Katie Mullane, Westborough High School
  • 2nd: Chris Ng, Aidan Nugent, Sam Thayer, Newton North High School

Sports & Entertainment Management

  • David Hu, Max Plottel, Michael Ryter, Newton South High School
  • Yagev Levi, Jack Whalen, Eric Zhang, Newton North High School
  • Anantharam Seetharam, Janak Shah, Charles Wang, Middlesex School
  • Chris Caputo, Peyton Carvalho, Will Jrolf, Milton High School

Securities & Investments

  • 1st: James Rao, Newton South High School
  • 2nd: Benjamin Anderson-Krim, Newton South High School
  • 3rd: Varun Mann, Newton South High School
  • 4th: Arif Harianawala, Acton-Boxborough Regional High School